Із затвердженням Постанови КМУ від 29.12.2007 р. №1409 (див. на с. 57) маємо деякі зміни в процедурі продовження строків розрахунків за ЗЕД-договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних техвиробів і товарів спецпризначення, а також в умовах видання висновків щодо перевищення строків проведення розрахунків за такими операціями. Про ці зміни читайте у статті нижче.
Як було та що змінилося у порядку розрахунків у ЗЕД
У разі виконання резидентами договорів виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, оперативного і фінансового лізингу, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення та за умови перевищення термінів, установлених статтями 1 та 2 Закону про розрахунки в іноземній валюті1 (термін було встановлено до 90 днів), Нацбанк України міг надавати індивідуальні ліцензії. Причому порядок віднесення операцій резидентів до вищезазначених також встановлювався Кабінетом Міністрів України.
Законом України №11082 були внесені зміни до Закону про розрахунки в іноземній валюті, у тому числі й до статті 6. Ці зміни набрали чинності з 01.01.2008 р. Щодо змін до ст. 6, то змінився перелік операцій резидентів, до яких може застосовуватися продовжений термін. А саме: замість операцій оперативного і фінансового лізингу з 01.01.2008 р. розглядатимуться операції тендерної поставки та гарантійного обслуговування. А замість ліцензій Нацбанку тепер Мінекономіки видаватиме відповідні висновки. І вже на підставі таких висновків граничні терміни розрахунків в іноземній валюті можуть бути продовжені.
1Закон України від 23.09.94 р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
2Закон України від 31.05.2007 р. №1108-V «Про внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
На виконання оновленої ст. 6 Закону про розрахунки в іноземній валюті Кабмін затвердив порядок віднесення операцій резидентів до таких, що здійснюються за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення. Також розроблено умови видачі висновків щодо перевищення встановлених граничних строків проведення розрахунків за такими операціями (з 01.01.2008 р. граничний строк — 180 днів). Їх видаватиме Мінекономіки.
Наш коментар
Дія затвердженого Порядку, який набрав чинності з 01.01.2008 р., поширюється на усіх резидентів — суб’єктів ЗЕД незалежно від форми власності. У зв’язку із цим зазначимо таке:
1. Порядок віднесення здійснюваних резидентами операцій до операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення був затверджений Постановою №4453. Ця Постанова згідно з коментованою Постановою №1409 втратила чинність. Але критерії віднесення перелічених операцій збереглися і в коментованій постанові.
2. Щодо віднесення договорів до договорів поставки товарів спеціального призначення зазначимо: тепер це договори з міжнародної передачі товарів військового призначення та подвійного використання згідно з переліком, що визначається КМУ4.
3. До операцій, які можна віднести до виконання договорів тендерної поставки, належать операції з поставки товарів (виконання робіт, надання послуг), замовлених за результатами міжнародних торгів (тендерів).
4. До договорів гарантійного обслуговування належатимуть «експортні операції з поставки товарів (виконання робіт, надання послуг), умовами яких передбачено проведення розрахунків частинами після підписання відповідних актів технічного приймання (випробовування, установки, монтажу, налагодження) товарів (робіт, послуг), а також проведення остаточних розрахунків після завершення відповідного гарантійного періоду».
3Постанова КМУ від 30.03.2002 р. №445 «Про затвердження Порядку віднесення операцій резидентів у разі провадження ними зовнішньоекономічної діяльності до договорів виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, оперативного та фінансового лізингу, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення».
4Постанова КМУ від 20.11.2003 р. №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».
Дещо скоротився перелік документів , які необхідно надати Мінекономіки для отримання висновку стосовно віднесення операцій резидента до таких, що здійснюються за вищепереліченими договорами та для продовження граничного терміну розрахунків. Раніше треба було подавати й матеріали, що стосуються іноземного контрагента (нотаріально посвідчені витяги з торговельного, банківського чи судового реєстру або реєстраційне посвідчення місцевого органу влади іноземної держави та документи, що підтверджують повноваження особи, яка виступає від імені іноземного СГД, на право укладення зовнішньоекономічного договору (контракту).
До затвердження Постанови №1409 Мінекономіки видавало тільки попередній висновок. Для отримання остаточного висновку щодо доцільності продовження терміну розрахунків резидент повинен був подати і до ДПА певний перелік документів. Тепер єдиний висновок видає Мінекономіки. Причому він же продовжує встановлені строки.
Подані резидентом документи розглядаються протягом 10 робочих днів після їхньої реєстрації в Мінекономіки. Потім резидентові видається висновок або письмово повідомляється про відмову в його видачі із зазначенням підстави. У разі відмови та при усуненні недоліків резидент має право повторно подати документи. Резидент має письмово повідомити органи ДПС за місцем своєї реєстрації про звернення до Мінекономіки з метою одержання висновку. Щоправда, в який термін треба повідомляти податкові органи — не зазначено. Про видачу висновку Мінекономіки інформує протягом 5 робочих днів з дати його видачі Національний банк та ДПА. Якби виявилося, що в документах, на підставі яких видано висновок, міститься недостовірна інформація, то Мінекономіки має прийняти рішення про його скасування з дати видачі. Про це письмово із зазначенням підстави має бути повідомлено резидента, Національний банк та ДПА.
Перелік документів, які необхідні для отримання висновку:
лист-звернення, що містить дані про стан виконання зовнішньоекономічного договору (контракту) на момент звернення, із зазначенням суми заборгованості та обґрунтуванням необхідності продовження встановленого строку на певний період;
копії зовнішньоекономічного договору (контракту), в якому зазначаються адреса та банківські реквізити іноземних контрагентів. Якщо договір укладено іноземною мовою, заявник додає його переклад українською мовою;
копія свідоцтва про державну реєстрацію СПД-резидента;
копії документів, які підтверджують здійснення зовнішньоекономічної операції, зокрема, платіжних банківських документів, довідок банків, вантажних митних декларацій, коносамента, актів приймання-передачі товару (виконання робіт, надання послуг).
Путівки для потерпілих від нещасного випадку Суть справи :: Практика Правління ФСС НВВ Постановою від 31.10.2007 р. №49 (див. на с. 69) ввело в дію нове Положення про забезпечення потерпілих унаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання путівками для санаторно-курортного лікування (далі — Положенн...
Придбання бізнесу: практичні аспекти № 44 (3.11.2008) :: Суть справи :: Практика Придбання бізнесу є чи не найпоширенішим явищем у сучасному бізнесі в Україні. Розглядаючи можливу угоду з придбання підприємства (частки, підрозділу), слід перевірити кілька важливих питань, які можуть утворювати ризики: від неможливості здійснювати запл...