Логін: Пароль: Допомога :: реєстрація :: забув пароль :: персональнi данi :: правила  

 : розширений
 : по класифікатору
 : документів


повідомлення
короткий зміст


Информер УФС (http://ufs.com.ua/)



Діловий тижневик
"КОНТРАКТИ"


№45/2008

Тема номера:
Гривня в тумані :: Як правильно скорочувати персонал :: Де ще дають кредити...


Рейтинги "ГВАРДІЯ"

"Гвардия 500"
Рейтинг самых богатых компаний Украины

Дебет-Кредит № 15 (14.4.2008)
Життя :: Що нового?

Що нового

Скасовано закон про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти

! Учасникам держзакупівель

Постановою Верховної Ради України визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти». Натомість на вимогу ВРУ Кабміном затверджено Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти. Причому процедури держзакупівель, розпочатих до набрання чинності новими документами, завершуються відповідно до Тимчасового положення. Як це вплине на учасників держзакупівель? Докладний аналіз змін дивіться в наступних номерах «ДК».

Закон України від 20.03.2008 р. №150-VI, Постанова КМУ від 28.03.2008 р. №274 чинні з 02.04.2008 р.


Увага! Зміни у законодавстві про рекламу

! Рекламодавцям, суб’єктам, які розповсюджують рекламу

Верховною Радою України внесено низку змін до деяких законодавчих актів України щодо реклами. Так, в оновленій термінологічній частині Закону про рекламу уточнено, що до внутрішньої реклами також належить реклама в кінотеатрах і театрах під час, до і після демонстрації кінофільмів та вистав, концертів, а також під час спортивних змагань, що відбуваються у закритих приміщеннях, крім місць торгівлі (у тому числі буфетів, кіосків, яток), де може розміщуватись інформація про товари, що безпосередньо в цих місцях продаються. Розміщення внутрішньої реклами погоджується лише з власником місця її розташування або з уповноваженою ним особою. У статті 9 щодо ідентифікації реклами уточнено, що не вважаються рекламою вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщені на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де міститься власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення.

У статті 8 цього ж закону, що визначає загальні вимоги до реклами, уточнено, що вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім’я без письмової згоди цієї особи не дозволяється.

Частина змін стосується соціальної реклами. Відповідно до доповнень, внесених до Декрету КМУ від 20.05.93 р. №56-93 «Про місцеві податки і збори», податок з реклами не сплачується під час оплати послуг за встановлення та розміщення соціальної реклами (ст. 11 Декрету). Відповідні уточнення внесено й до Закону про рекламу (ст. 12 Закону). Детальніше див. у наступних числах «ДК».

Закон України від 18.03.2008 р. №145-VI набирає чинності через місяць з дня його опублікування,
крім абзаців четвертого і п’ятого підпункту 2, абзаців десятого, вісімнадцятого підпункту 10 пункту 1 розділу I цього Закону,
які набирають чинності з 1 січня 2009 року; абзаців шостого і чотирнадцятого підпункту 10 пункту 1 розділу I цього Закону,
які набирають чинності з 1 січня 2010 року, станом на 09.04.2008 р. не опубліковано.


Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації

! Орендарям

ДПАУ зазначає, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їхнього цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабміном формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Постановою Кабміну від 12.05.2000 р. №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» установлено, що грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт, що визначається від індексу інфляції року, за результатами якого проводиться індексація.

Ставки земельного податку по населених пунктах, грошову оцінку яких не проведено, встановлені ч. 2 ст. 7 Закону «Про плату за землю», застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом про Держбюджет на відповідний рік.

Згідно зі ст. 14 Закону «Про плату за землю» платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня. До 1 лютого поточного року вони подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій.

Лист ДПАУ від 03.03.2008 р. №4133/7/15-0717.


Інформація, що не містить закликів до придбання товару, не є рекламою

! СПД

Статтею 1 Закону «Про рекламу» визначено, що реклама — інформація про особу чи товар, поширена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи чи товару.

Згідно із ч. 2 пп. 14.8 п. 14 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Києві (затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23.08.2007 р. №1100) інформаційна табличка та інформація у вітрині, яка не містить торгових марок, назв, товарних знаків і знаків обслуговування інших підприємств, не потребує реєстрації та оформлення будь-яких дозволів та паспортів.

На думку Держкомпідприємництва України, у разі коли у вітрині власного чи орендованого особою приміщення розміщено інформацію, яка не містить закликів до придбання товару (надання послуги) або призначенням якої не є сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи чи товару, така інформація не є рекламою. Її розміщення не потребує одержання дозволу на розміщення об’єкта зовнішньої реклами.

Лист Держкомпідприємництва від 12.11.2007 р. №8529.


Оподаткування земель сільськогосподарського призначення

! Орендарям та орендодавцям

ДПАУ роз’яснює, що оподатковуватимуться за межами населених пунктів:

1) за ставкою, визначеною ст. 6 Закону «Про плату за землю», — земельні ділянки, які є сільськогосподарськими угіддями;

2) за ставкою, визначеною ст. 8 цього Закону, — інші земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які не є сільськогосподарськими угіддями.

Необхідно також враховувати, що відповідно до ст. 13 Закону «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, який ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Державний земельний кадастр містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їхню оцінку, класифікацію земель, кількісну і якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Річна орендна плата за землі сільськогосподарського призначення згідно зі ст. 21 Закону «Про оренду землі» не може бути меншою від розміру земельного податку, що встановлюється Законом «Про плату за землю».

Лист ДПАУ від 06.03.2008 р. №2623/5/15-0716.


Позапланові перевірки можуть проводитися за зверненням фіз- та юросіб

! Усім СПД

ДПАУ роз’яснює питання проведення позапланових перевірок та звертає увагу на те, що однією з підстав для проведення таких перевірок є виявлення недостовірних даних у податковій декларації, поданій платником податків. Зокрема, перевірка проводиться, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання такого запиту.

Крім того, позапланові перевірки платників податків можуть проводитися і на підставі звернень фізичних та юридичних осіб. У таких зверненнях має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть питання, зауваження, пропозиції, скарги, прохання чи вимоги (згідно зі ст. 5 Закону «Про звернення громадян»). Письмове звернення має бути підписане заявником із зазначенням дати.

У вищезазначеному випадку податкові органи керуються вимогами ст. 10 Закону «Про звернення громадян».

Лист ДПАУ від 23.01.2008 р. №1625/п/23-1014 і коментар «ДК» .


Ліміт каси встановлюється на підставі розрахунку середньоденного показника

! СПД

Нацбанк України роз’яснює, що ліміт каси підприємства встановлюють самостійно на підставі розрахунку відповідного середньоденного показника надходжень готівки до каси або її видачі з каси (п. 5.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку від 15.12.2004 р. №637).

Готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), підприємства згідно з пунктом 2.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні мають право зберігати у своїй касі понад установлений ліміт каси. Включаючи день одержання готівки в банку, термін зберігання має становити три робочі дні.

Відтак такі кошти не включаються до розрахунку ліміту каси за показниками середньоденної видачі готівки.

Лист Нацбанку від 29.02.2008 р. №11-113/818-2372 і коментар «ДК».


Новий порядок справляння плати за користування надрами

! Надрокористувачам

Постановою «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин» Кабмін затвердив новий Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин. Цей Порядок встановлює єдині правила справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення на території України у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони (далі — платежі). Платежі справляються з суб’єктів господарювання, які здійснюють видобування корисних копалин або геологічне вивчення надр з подальшою дослідно-промисловою розробкою. Об’єктом справляння платежу є обсяг (кількість) погашених або видобутих корисних копалин, який визначається платником за відповідною інструкцією, затвердженою Мінприроди.

Постанова КМУ від 26.03.2008 р. №264 чинна з 26.03.2008 р.


Випустити ввезені товари у вільний обіг можна під гарантійні зобов’язання

! Імпортерам

З метою спрощення та оптимізації процедури митного контролю та митного оформлення імпорту, а також реалізації права декларанта щодо випуску товарів у вільний обіг під гарантійні зобов’язання згідно з положеннями ст. 264 Митного кодексу затверджено Порядок випуску товарів у вільний обіг під гарантійні зобов’язання при ввезенні їх на митну територію України. Відповідно до порядку випуск у вільний обіг товарів у разі виникнення потреби в уточненні заявленої митної вартості таких товарів або незгоди декларанта з митною вартістю, визначеною митним органом, може бути здійснений на підставі письмового звернення декларанта до митного органу з відповідним проханням.

Наказ Державної митної служби України від 17.03.2008 р. №230
набирає чинності через 15 днів після його офіційного опублікування,
станом на 07.04.2008 р. не опубліковано.


Зміна умов договору оренди землі здійснюється лише за взаємною згодою сторін

! Власникам земельних ділянок та орендарям

Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати (ст. 2 Закону «Про плату за землю»). Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів — учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, — договір оренди земельної ділянки (ст. 13 Закону «Про плату за землю»).

Отже, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст. 125 Земельного кодексу).

Типовим договором оренди землі (затвердженим постановою КМУ від 03.03.2004 р. №220) установлено, що розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін (ст. 30 Закону №161-ХІV). У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Лист ДПАУ від 06.03.2008 р. №2037/6/15-0716 і коментар «ДК».

Новини підготували Наталія Катеринець, Анна Коваль, «Дебет-Кредит»

версія для друкувідправити поштоюнаписати редактору


Наступна стаття:  На початок статті 



Лікарняні і допомога у зв’язку з вагітністю та пологами-2008 Частковий перегляд статті (тільки початок)
Життя :: Що нового?
Законом України про Держбюджет-2008 внесено зміни та доповнення до Закону про соцстрахування. ФСС з ТВП у листі від 26.02.2008 р. №01-16-430 надає роз’яснення щодо цих змін. А наш коментар читайте нижче.
...

В рубриці: 


Що нового Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 46 (17.11.2008) :: Життя :: Що нового?
Роз’яснено умови відображення в обліку сум ПДВ, нарахованих у зв’язку з придбанням ТЗ
Як визначити перший звітний податковий період
ДПАУ уклала договори з центрами сертифікації ключів...

Що нового Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 45 (10.11.2008) :: Життя :: Що нового?
Останні новини від Нацбанку
Як ДПАУ перевірятиме відомості, надані платниками податків про контрагентів
Як застосовуватимуть додаткові заходи щодо діяльності банків...

0.710989