Логін: Пароль: Допомога :: реєстрація :: забув пароль :: персональнi данi :: правила  

 : розширений
 : по класифікатору
 : документів


повідомлення
короткий зміст


Информер УФС (http://ufs.com.ua/)



Діловий тижневик
"КОНТРАКТИ"


№38/2008

Гроші:
30 найнадійніших українських банків :: Чому вигідно вкладати в аграрні активи :: Чому автомобілі дешевшвтимуть і далі ...


Рейтинги "ГВАРДІЯ"

"Гвардия 500"
Рейтинг самых богатых компаний Украины

Дебет-Кредит № 24 (16.6.2008)
Життя :: Почуття обов’язку

Увага! Зміни у податкових законах

Як відомо1, Конституційний Суд України визнав неконституційними низку змін, внесених Законом №107 до чинного законодавства. Після цього ВРУ прийняла окремий Закон №309, яким значна частина зазначених змін була знову внесена до законодавства. Проаналізуємо його положення. Детальніше ознайомитися зі змінами читачі зможуть на Великому Бухгалтерському Семінарі, який пройде у липні.

Набрання чинності

Розпочнемо з того, що коментований Закон №309, відповідно до його прикінцевих положень, набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008 р.), проте застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону №107 (22.05.2008 р.).

Не можемо не підкреслити, що це цікавий приклад новітньої юридичної техніки і що набрання чинності як правова категорія, яка характеризує дію правового акта у часі, і поширення його на певні правовідносини залежно від часу їх виникнення — це, по суті, одне й те саме. І ще: приймаючи Закон №309 замість визнаних неконституційними положень Закону №107 та обійшовши положення ч. 5 ст. 94 Конституції («Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування»), Верховна Рада чомусь не врахувала положення статті 58 Основного Закону («Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи»)2.

1 Див. статтю Н. Канарьової «КСУ переглянув Держбюджет: наслідки для бухгалтерів» у «ДК» №23/2008.

2 Щоправда, згідно з рішенням Конституційного Суду від 09.02.99 р. №1-рп/99, положення ч. 1 ст. 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи). Отже, це положення на юридичних осіб не поширюється.

Проте у зв’язку з цим важко не наголосити на позитивному для бухгалтерів аспекті: податкові зміни і зміни, що стосуються «зарплатних» внесків на соціальні заходи, застосовуватимуться без двотижневої перерви, — тож переобчислювати заробітну плату за травень за різними ставками не доведеться.

Другим важливим моментом щодо строку дії Закону №309 є те, що він не обмежений у часі (на майбутнє), тобто є постійно діючим законом: скасовані положення Закону №107 щодо змін до нормативно-правових актів запроваджувалися лише на 2008 рік — тобто з 01.01.2009 р. мали втратити чинність.

Суть змін

Законом №309 внесено зміни до більш ніж 40 законодавчих актів України (їх перелік наведено у таблиці 1).

Таблиця 1

Законодавчі акти, до яких вносяться зміни Законом №309

Закони, до яких вносяться зміни
Податкові:

«Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»

«Про податок з доходів фізичних осіб»; «Про оподаткування прибутку підприємств»; «Про податок на додану вартість»

Щодо «зарплатних» внесків:

«Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (та два закони про внесення до нього змін)

«Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування»

«Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»

«Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»

«Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»

«Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

«Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»

Щодо земельних питань:

«Про плату за землю»; «Про оренду землі»

Щодо підакцизних товарів:

«Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»

«Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»

«Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби»

«Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої»

«Про Збройні сили України»

Кодекси:

Земельний; Бюджетний; Кодекс України про надра

Iнші закони:

«Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»

«Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах»

«Про впорядкування питань, пов’язаних із забезпеченням ядерної безпеки»

«Про електроенергетику»; «Про виноград та виноградне вино»; «Про автомобільні дороги»; «Про радіочастотний ресурс України»

«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»

«Про приватизацію державного майна»

«Про розмежування земель державної та комунальної власності»

«Про охорону навколишнього природного середовища»

«Про міліцію»; «Про загальний військовий обов’язок і військову службу»; «Про розвідувальні органи України»; «Про пожежну безпеку»; «Про професійно-технічну освіту»; «Про загальну середню освіту»

Втратили чинність закони:
«Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», №2350

«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо місцевої міліції»

Зміни до законів, що стосуються «зарплатних внесків», повністю повторюють відповідні положення, змінені Законом №107. Тож ставки зборів (пенсійного, ФССТВП, Фонду зайнятості, ФССНВ) ті самі. При цьому на постійній основі до законів, що визначають порядок сплати зазначених внесків, уведено обмеження максимальної величини, з якої справляються відповідні внески, на рівні 15 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Крім цього, Законом №107 статтю 4 Закону №2240 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» було доповнено ч. 3 такого змісту: «Застрахованим особам (крім добровільно застрахованих та застрахованих, які знаходились у страхових випадках, передбачених цим Законом, або у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), які сплачують страхові внески менше повних шести календарних місяців протягом останніх дванадцяти календарних місяців перед настанням страхового випадку, допомога по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах відповідно до цього Закону виплачується виходячи з фактичної заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески, але не вище розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку». Рішенням КСУ ця норма була визнана неконституційною. Звертаємо увагу, що Законом №309 її не відновлено.

Повторено уточнення редакції пп. 4.3.3 Закону про доходи, відповідно до якого не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу суми доходів, отриманих у вигляді процентів платником податку від розміщення ним коштів у цінні папери, емітовані Міністерством фінансів України, виграші у державну лотерею.

Поновлено визнані неконституційними положення пп. 22.13 Закону про прибуток щодо обов’язкового подання платниками декларації за 11 місяців 2008 р. з урахуванням приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2008 року, суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали поточного року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу цього року й обов’язку сплатити податкове зобов’язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією, у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду (не пізніше 30 грудня 2008 р.). Нагадаємо, залишається скасованою норма, що забороняла у 2007 році враховувати збитки, наявні на 01.01.2006 р., у складі ВВ майбутніх податкових періодів. Із Закону про прибуток вилучено пп. 4.2.20, дія якого на 2008 рік була зупинена Законом №107. Аналогічні вилучення зроблено ще у декількох законодавчих актах (таблиця 2).

Крім цього, цікаво зазначити законодавче зменшення потенційної кількості контролюючих органів: із Закону «Про виноград та виноградне вино» виключено статтю 14, яка передбачала створення Держвинінспекції.

Таблиця 2

Положення законодавчих актів, дія яких була зупинена на 2008 рік, виключені з їх текстів Законом №309

Закон «Про оподаткування прибутку підприємств»

4.2. Не включаються до складу валового доходу: <...>

4.2.20. Суми коштів, зарахованих платником податку на спеціальний рахунок відповідно до Закону України «Про впорядкування питань, пов’язаних із забезпеченням ядерної безпеки».

(Зупинення дії на 2008 р., як і на 2006 та 2007 рр.)

Закон «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»

7.1.1.

Погашення податкових зобов’язань або податкового боргу платника податків може бути здійснено шляхом проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов’язань відповідного бюджету перед таким платником податків, що виникли згідно з нормами податкового або бюджетного законодавства чи цивільно-правових угод, строк погашення яких настав до моменту виникнення податкових зобов’язань платника податків. Така оплата (погашення) здійснюється на підставі заяви платника податків за спільним рішенням податкового органу та органу Державного казначейства України. Порядок проведення взаєморозрахунків визначається центральним податковим органом за погодженням з Державним казначейством України. <...>

18.2.1. Підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.

Під терміном «безнадійний» слід розуміти:

г) податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

(Зупинення на 2008 і попередні роки)

Закон «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»

Стаття 11. Порушення провадження у справі про банкрутство

<...>

6. Якщо боржником є державне підприємство, щодо якого прийнято рішення про приватизацію, суддя виносить ухвалу про зупинення процесу приватизації до припинення провадження у справі про банкрутство цього підприємства. Ухвала направляється органу, що здійснює управління майном боржника, державному органу з питань банкрутства та відповідному державному органу приватизації.

(Зупинення дії на 2008 р., як і на 2007 р.)

Закон «Про плату за землю»

Стаття 3. Плата за землю запроваджується з метою формування джерела коштів для фінансування заходів щодо раціонального використання та охорони земель, підвищення родючості грунтів, відшкодування витрат власників землі і землекористувачів, пов’язаних з господарюванням на землях гіршої якості, ведення земельного кадастру, здійснення землеустрою та моніторингу земель, проведення земельної реформи та розвитку інфраструктури населених пунктів.

<...>

Стаття 22. Кошти від плати за землю, що надходять на спеціальні бюджетні рахунки місцевих бюджетів, зазначених у статті 20 цього Закону, використовуються виключно для таких цілей:

фінансування заходів щодо раціонального використання та охорони земель, підвищення родючості грунтів;

ведення державного земельного кадастру, землеустрою, моніторингу земель;

створення земельного інноваційного фонду;

відшкодування витрат власників землі і землекористувачів, пов’язаних з господарюванням на землях гіршої якості;

економічне стимулювання власників землі і землекористувачів за поліпшення якості земель, підвищення родючості грунтів і продуктивності земель лісового фонду;

надання пільгових кредитів, часткового погашення позичок та компенсації втрат доходів власників землі та землекористувачів внаслідок тимчасової консервації земель, порушених не з їх вини;

проведення земельної реформи, а також для земельно-господарського устрою, розробки містобудівної документації і розвитку інфраструктури населених пунктів.

Кошти від земельного податку, що централізуються, спрямовуються на розробку і виконання державних програм щодо раціонального використання земель, підвищення родючості грунтів, на відшкодування витрат власників землі і землекористувачів, пов’язаних із господарюванням на землях гіршої якості, охорону земельних ресурсів у комплексі з іншими природоохоронними заходами, розвиток загальнодержавної та регіональної інфраструктури, ведення державного земельного кадастру, землеустрою, моніторингу земель, а також проведення земельної реформи.

За нецільове використання коштів, що надходять від земельного податку у відповідний бюджет, фінансовими органами нараховується штраф в розмірі 100 відсотків використаних сум, які надходять до Державного бюджету України на цілі, зазначені в частині першій цієї статті.

(Зупинення дії на 2008 р., як і на 2000 - 2007 рр.)

Зміни до Закону про ПДВ проаналізовано у таблиці 3, зміни до Закону «Про електроенергетику» — у таблиці 4.

Таблиця 3

Зміни до Закону про ПДВ

Відповідно до Закону №107 (втратило чинність)
Відповідно до Закону №309
6.2. При експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить «0» відсотків до бази оподаткування <...>

6.2.6. До 1 січня року, наступного за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, поставки переробним підприємствам молока та м’яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання та поставки переробним підприємствам аналогічної імпортованої продукції.

6.2. При експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить «0» відсотків до бази оподаткування <...>

6.2.6. До 1 січня 2009 року поставки переробним підприємствам молока та м’яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.

7.4. Податковий кредит <...>

7.4.2. Якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об’єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 та пунктом 11.44 статті 11 цього Закону, то суми податку, сплачені у зв’язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника.

7.7. Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків <...>

7.7.2. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від’ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

7.7.11. Такі особи не мають права на отримання бюджетного відшкодування:

а) особа, яка:

була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України);

мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Стаття 11. Прикінцеві положення

11.5…

Дія цього пункту не поширюється на операції із ввезення на митну територію України:

підакцизних товарів;

товарів, що відносяться до товарних груп 1 - 24 згідно з УКТ ЗЕД;

товарів за товарною підпозицією 2709 00 та товарними позиціями 2710, 2711 згідно з УКТ ЗЕД;

будь-яких товарів, що здійснюється особою, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за дванадцять календарних місяців до місяця, у якому здійснюється таке ввезення, крім товарів, що ввозяться з метою включення до складу основних фондів такого платника податку за рішенням Кабінету Міністрів України;

будь-яких товарів, що здійснюється суб’єктами оподаткування за правилами, встановленими законодавством з питань спрощених систем оподаткування, які передбачають сплату цього податку у спосіб, відмінний від встановленого цим Законом.

Стаття 11. Прикінцеві положення

11.21. До 1 січня року, наступного за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м’ясо та м’ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м’ясо в живій вазі.

Стаття 11. Прикінцеві положення

11.21. До 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м’ясо та м’ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м’ясо в живій вазі.

Стаття 11. Прикінцеві положення

11.22. Тимчасово до дня вступу України до Світової організації торгівлі зупинити дію статті 8-1 цього Закону*.

Стаття 11. Прикінцеві положення

11.22. Тимчасово до 1 січня 2009 року зупинити дію статті 8-1 цього Закону.*

Стаття 11. Прикінцеві положення

11.29. До 1 січня року, наступного за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, зупинити дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м’яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.

Стаття 11. Прикінцеві положення

11.29. До 1 січня 2009 року зупинити дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м’яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.

Стаття 11. Прикінцеві положення

11.44. Тимчасово до 1 січня 2009 року операції з поставки відходів і брухту чорних металів, у тому числі операції з імпорту таких товарів, звільняються від оподаткування. Перелік таких товарів із зазначенням кодів згідно з УКТ ЗЕД затверджує Кабінет Міністрів України.

* Стаття 8-1 Закону про ПДВ визначає спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства.

Таблиця 4

Зміни до Закону «Про електроенергетику»

Відповідно до Закону №107 (втратило чинність)
Відповідно до Закону №309
Стаття 17. Загальні принципи встановлення тарифів на енергію

Формування оптових тарифів на електричну енергію здійснюється на оптовому ринку електричної енергії України згідно з договором. Оптові тарифи можуть передбачати витрати на спільне фінансування розвитку нетрадиційних джерел електричної енергії. На фінансування будівництва вітрових електростанцій згідно з Комплексною програмою будівництва вітрових електростанцій встановлюється цільова надбавка в розмірі 0,75 відсотка до діючого тарифу на електричну енергію, що продається виробниками електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками. Роздрібні тарифи на електроенергію в зоні спостереження повинні враховувати соціально-економічні компенсації ризику для населення, яке проживає в цій зоні.

Зупинення дії всієї частини першої на 2008 р. (та 2006-2007 р.)

Дія статті відновлена рішенням КСУ, Законом №309 виключено тільки третє речення (виділене жирним).
Ч. 7 ст. 20

Фінансування екологічної броні електропостачання при несплаті або неповній оплаті за спожиту електроенергію споживачами, що мають таку броню, здійснюється з державного або місцевих бюджетів. Кабінет Міністрів України затверджує порядок складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання.

Дія зупинена на 2008 р. (як і 2007 р.)

Фінансування екологічної броні електропостачання при несплаті або неповній оплаті за спожиту електроенергію споживачами, що мають таку броню, здійснюється з державного або місцевих бюджетів та відповідних джерел доходів цих споживачів. Кабінет Міністрів України затверджує порядок складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання.

Дія відновлена рішенням КСУ, Законом №309 внесені доповнення, які виділені жирним.

Зміни земельного законодавства

Закон «Про оренду землі» доповнено новою статтею 8-1, відповідно до якої право на оренду земельної ділянки державної та комунальної власності не може бути продане або іншим чином відчужене її орендарем іншим особам.

Інші зміни до згаданого Закону проаналізовано у таблиці 5. Внесені до Закону України «Про плату за землю» зміни, по суті, повторюють відповідні положення, що були передбачені Законом №107.

Таблиця 5

Зміни до Закону «Про оренду землі»

Відповідно до Закону №107 (втратило чинність)
Відповідно до Закону №309
Стаття 9. Переважне право орендаря на отримання орендованої земельної ділянки у власність

Орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, а у разі продажу на аукціоні - якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками аукціону.

Орендодавець зобов’язаний повідомити в письмовій формі орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається.

Стаття 9. Переважне право орендаря на отримання орендованої земельної ділянки у власність

Орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, а в разі продажу на аукціоні - якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками аукціону.

Орендодавець зобов’язаний повідомити в письмовій формі орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі.

У разі відмови орендаря від свого переважного права на придбання орендованої земельної ділянки до нового власника такої земельної ділянки переходять права та обов’язки орендодавця за договором оренди цієї земельної ділянки.

Стаття 16. Порядок укладення договору оренди землі

Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Порядок проведення аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.

Стаття 16. Порядок укладення договору оренди землі

Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об’єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).

Не допускається проведення аукціонів щодо земельних ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв, у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні).

Частини 4, 5 ст. 21:

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Нові рентні платежі

Законом №309 зупинено дію Закону «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат» (до 01.01.2010 р.), а також ч. 6 ст. 30 Кодексу України про надра, п. 8 ст. 14 Водного кодексу України (у частині встановлення Кабміном нормативів платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, нормативів збору за спеціальне водокористування, крім встановлення нормативів збору, який справляється за скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти) та ч. 3 ст. 43 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища» щодо встановлення КМУ базових і диференційованих нормативів платежів за користування надрами для видобування корисних копалин та нормативів збору за спеціальне водокористування (до прийняття Податкового кодексу ). Натомість нові базові нормативи платежів за користування надрами для видобування корисних копалин та збору за спеціальне водокористування у частині використання поверхневих та підземних вод визначено додатками 1 і 2 до Закону №309.

Розділом ІІ «Прикінцеві положення» Закону №309 встановлено розміри рентної плати за нафту, газ, газовий конденсат, а також транспортування газу, нафтопродуктів і аміаку, сплата якої має здійснюватися у порядку, визначеному КМУ. На ці платежі поширено дію Закону №2181 у частині порядку стягнення до бюджету з нарахуванням пені.

Нормативна база

  • Закон №309 — Закон України від 03.06.2008 р. №309-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
  • Закон №107 — Закон України від 28.12.2007 р. №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
  • Рішення КСУ — Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 у справі щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України.

Олексій КРАВЧУК, аудитор

версія для друкувідправити поштоюнаписати редактору


Наступна стаття:  На початок статті 



Термін сплати внесків до ФСС НВВ Частковий перегляд статті (тільки початок)
Життя :: Почуття обов’язку
У листі від 26.06.2008 року №1010-07-1 виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві роз’яснює, у які дні сплачуються страхувальниками-роботодавцями страхові внески, зокрема, коли день сплати страхових внесків до Ф...

В рубриці: 


Закон про держнагляд та органи соцстраху Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 41 (13.10.2008) :: Життя :: Почуття обов’язку
Фонди соцстрахування далі роблять спроби листами обмежити сферу дії Закону про держнагляд. Зазначені органи у своїх листах повідомили, що для них діють спеціальні акти чинного законодавства. ФСС з ТВП зазначив прямо, що Закон про держнагляд на його діяльн...

Мінпраці роз’яснює... Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 39 (29.9.2008) :: Життя :: Почуття обов’язку
Мінпраці у листі від 28.07.2008 р. №3144/0/10-08/13 дає відповіді на деякі питання трудового законодавства. Розгляньмо роз’яснення докладніше у статті....

0.715769