Діловий тижневик "КОНТРАКТИ" №38/2008 Гроші:
30 найнадійніших українських банків :: Чому вигідно вкладати в аграрні активи :: Чому автомобілі дешевшвтимуть і далі ...
Порядок повернення надміру сплачених коштів не поширюється на ПДВ
! Платникам податків
Держказначейством України в новій редакції викладено Порядок повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) (затверджений наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 р. №226).
Цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії.
Увага! Дія оновленого Порядку не поширюється на операції з відшкодування податку на додану вартість та повернення з бюджету коштів за рішенням суду.
Наказ Державного казначейства України від 29.05.2008 р. №181 чинний з 23.06.2008 р., за винятком глави 15 Порядку, яка набирає чинності з 01.01.2009 р.
Відповідальність за неутримання ПДФО
! Платникам ПДФО
Державна податкова адміністрація України нагадує: якщо платник податків здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов’язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов’язковою передумовою такої виплати, такий платник сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов’язання (пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181). Крім того, згідно з пп. 16.1.2 Закону №2181 за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб податковому агенту має бути нараховано пеню.
За порушення порядку утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету відповідно до ст. 163-4 КУпАП посадові особи підприємства несуть адміністративну відповідальність у формі попередження або штрафу в розмірі від 2 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Більшість змін стосуються стандартів бухобліку «Об’єднання підприємств». Так, відповідний П(С)БО 19 тепер також визначає порядок відображення в обліку і звітності та розкриття інформації про об’єднання видів діяльності підприємств. Оновлене положення не застосовується до обліку часток у спільних підприємствах та до операцій щодо об’єднання підприємств та/або видів їх діяльності, які:
1) поєднуються для створення спільного підприємства;
2) перебувають під спільним контролем;
3) поєднуються шляхом злиття.
П(С)БО доповнено новими термінами, зокрема, визначенням «Об’єднання підприємств та/або видів їх господарської діяльності».
Відповідно до змін гудвіл має відображатись у вписуваному рядку Балансу 065 «Гудвіл».
Наказ Мінфіну від 31.05.2008 р. №756 набере чинності з 01.07.2008 р. (детальніше див. у наступних числах «ДК»).
Витрати працівника на бронювання місця у готелі у відрядженні відшкодовуються у розмірі 50%
! Роботодавцям
Міністерство фінансів повідомляє. Якщо працівника відправляють у відрядження у межах України і він змушений бронювати місця у готелі, то відповідно до пункту 1.6 Інструкції про службові відрядження такому працівникові відшкодовується плата за бронювання місця в готелі у розмірі не більш як 50 відсотків вартості такого місця за одну добу.
Як жінці-підприємцю отримати допомогу по догляду за дитиною віком до 3 років
! Жінкам-підприємцям
Мінпраці повідомляє, що для підтвердження факту догляду за дитиною особи-СПД подають довідку, видану органами ДПС про те, що не провадять підприємницької діяльності. Органи ДПС можуть видати таку довідку на підставі заяви підприємця про те, що у зв’язку з доглядом за дитиною він (вона) не буде проводити підприємницьку діяльність починаючи з визначеної у заяві дати.
Якщо особа, яка отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати — з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов’язків) чи розпочала (поновила) підприємницьку діяльність — з першого числа місяця, у якому розпочато таку діяльність, виплата допомоги припиняється.
Не припиняється виплата допомоги особам, які під час перебування у відпустці по догляду за дитиною почали працювати у режимі неповного робочого часу або вдома, за умови надання відповідної довідки з місця роботи. Але така норма не може бути застосована до СПД через відсутність відпустки по догляду за дитиною та неможливість документального підтвердження роботи на умовах неповного робочого дня.
Збір до ПФУ при одержанні автомобіля до статутного фонду сплачується на загальних підставах
! Юрособам
Редакцією «ДК» у Пенсійний фонд України було направлено запит. Ми цікавилися, чи треба підприємству сплачувати 3% до Пенсійного фонду з вартості внесеного у статутний фонд автомобіля, який є власністю засновника, враховуючи й те, що такий автомобіль використовувався підприємством, його перереєстрували на юридичну особу в ДАІ (тобто автомобіль не купувався і не продавався).
Пенсійний фонд відповів, що при передачі легкового автомобіля у власність юридичній особі (в нашому випадку — підприємству) як внесок до статутного фонду (безоплатна передача) збір сплачується на загальних підставах.
Про відведення земельної ділянки при розміщенні рекламних щитів
! Розповсюджувачам зовнішньої реклами
Держкомзем вважає, що для розміщення зовнішньої реклами на окремо встановлених спеціальних рекламних носіях, які розташовані на земельній ділянці як окрема споруда, треба виготовляти проект відведення земельної ділянки.
У зв’язку зі змінами в Земельному кодексі та в Законі «Про оренду землі», внесеними Законом про Держбюджет на 2008 р., змінено процедуру набуття права оренди земельних ділянок і запроваджено передачу таких земельних ділянок в оренду виключно на аукціонах.
На діяльність Держнаглядпраці поширюється дія Закону №877
! Суб’єктам господарювання
У листі Державний департамент нагляду за дотриманням законодавства про працю (далі — Держнаглядпраці) раз’яснює, що на його діяльність і на діяльність його органів поширюється дія Закону України від 05.04.2007 р. №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки Держнаглядпраці входить до числа уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, зазначених у ст. 1 цього Закону. Держнаглядпраці також зазначає, що деякі положення Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» певним чином обмежують його повноваження, надані Конвенцією 1947 року №81 про інспекцію праці у промисловості й торгівлі та Конвенцією 1969 року №129 про інспекцію праці у сільському господарстві.
Норми Закону про Держбюджет 2008, які визнано неконституційними, продовжують діяти без обмеження терміну дії
! Платникам акцизного збору
Листом «Про прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 р. №309-VI» ДПАУ доводить до підпорядкованих податкових інспекцій та відповідних платників акцизного збору, що відповідно до рішення КСУ норми пунктів 11 і 12 розділу II Закону №107-IV (про Держбюджет-2008) втратили чинність 22 травня 2008 р., а з дня втрати ними чинності почали діяти норми, встановлені пунктами 5 і 6 Закону №309-VI, які за своєю суттю відповідають нормам, що втратили чинність. Таким чином, у зв’язку з прийняттям Закону №309-VI норми про запровадження нового виду марки акцизного збору для алкогольних напоїв з позначенням про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції, ставки акцизного збору на спирт етиловий та тютюнові вироби не змінилися і продовжують діяти у тому ж вигляді, що були встановлені Законом №107-IV, але без обмеження терміну їх дії.
Лист ДПАУ від 12.06.2008 р. №11987/7/21-0117.
Юридичні особи, які не мають статусу страхувальника, звітність не подають
! Юридичним особам, які не мають найманих робітників
Пенсійний фонд надає роз’яснення щодо необхідності подання звітності до його органів юридичними особами, які не використовують працю найманих працівників і не проводять нарахування заробітної плати. У листі наводиться висновок, що юридичні особи, що перебувають на обліку в органах ПФУ, але не мають статусу страхувальника, не є платниками страхових внесків, а отже, не зобов’язані подавати щомісячну звітність до органів Пенсійного фонду.
Статус страхувальника згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону набувають підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об’єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, профспілок, політичних партій) за умов, якщо вони:
1) використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством;
2) мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Лист ПФУ від 18.03.2008 р. №4674/03-30 (див. у «ДК» №24/2008).
Соцпільга не застосовується до доходів від оренди
! Орендарям та фізособам-орендодавцям
У роз’ясненні щодо застосування пільг при виплаті орендної плати фізичним особам ДПАУ нагадує, що доходи, одержані фізичними особами від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю оподатковуються при їх виплаті за їх рахунок за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 Закону про ПДФО у розмірі 15%. При виплаті (нарахуванні) орендарем доходу — орендної плати за надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення орендар як податковий агент зобов’язаний нарахувати, утримати та перерахувати податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку — одержувача такого доходу (п. 1.15 ст. 1 Закону).
ДПАУ роз’яснює, що пільга з оподаткування ПДФО передбачається Законом тільки у вигляді податкової соціальної пільги. Проте згідно зі статтею 6 Закону податкова соціальна пільга застосовується лише до нарахованого на користь платника податку місячного доходу у вигляді заробітної плати виключно за одним місцем його нарахування (виплати). До доходів, відмінних від заробітної плати, в тому числі до орендної плати, застосування податкової соціальної пільги Законом не передбачено.
Лист ДПАУ від 18.02.2008 р. №2440/с/17-0714.
ДПАУ надає чергові роз’яснення податкового законодавства
! Платникам податків
ДПА України роз’яснює:
1. При оплаті замовником послуг за виготовлення візитних карток друкарня (чи інший виробник) повинна у кошторисі враховувати суму податку з реклами, яку, враховуючи рішення органу місцевого самоврядування про запровадження цього податку на відповідній території, слід сплачувати до бюджету територіальної громади.
2. При оплаті послуг приватного нотаріуса податковий агент повинен насамперед виконати свої агентські функції, визначені у п. 1.15 ст. 1 та у п. 8.1 ст. 8 Закону «Про податок з доходів фізичних осіб», а вже після цього виплатити платнику податку належну суму доходу.
3. Якщо СГД своєчасно не передав відходи іншим спеціалізованим підприємствам (комунальним підприємствам) у встановлені договором терміни, тобто СГД упродовж відповідного часу здійснював розміщення відходів на власних об’єктах, з власної вини та/або з вини комунального підприємства, яке усупереч договору станом на кінець звітного кварталу не вилучило відходи шляхом їх вивезення, то такий СГД має сплатити збір за забруднення довкілля за фактичні обсяги відходів, що дійсно розміщувалися на його власних об’єктах протягом відповідного часу.
4. Якщо підприємство при виплаті дивідендів не сплатило авансовий внесок з податку на прибуток або сплатило не в повному об’ємі, то таке підприємство повинно сплатити штраф у двократному розмірі від суми несплаченого авансового внеску відповідно до пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 незалежно від того, хто виявив таке порушення.
Лист ДПАУ від 28.05.2008 р. № 197/2/15-0210 і коментар «ДК».
Критерії ризику при проведенні моніторингу експортних операцій
! Суб’єктам ЗЕД
У листі Держмитслужби наводяться критерії ризику при проведенні моніторингу експортних операцій (додатки 1, 2 до листа).
У додатку 1 наведено Перелік критеріїв ризику, що використовуються при проведенні моніторингу експортних операцій . Серед переліку такі операції:
1) декларування товарів за кодами УКТ ЗЕД (додаток 2) у митному режимі експорту за договорами комісії;
2) задекларована фактурна вартість одного кілограма товару, що експортується:
— становить або перевищує 3000 грн при переміщенні автомобільним, залізничним або морським транспортом;
— становить або перевищує 4000 грн при переміщенні повітряним транспортом.
При цьому вищенаведені критерії ризику не застосовуються, зокрема, до:
1. Виробників — експортерів продукції власного виробництва або експортерів — безпосередніх покупців товарів українських виробників, які мають відповідні висновки сертифікованих лабораторій на ці товари.
2. Партій товару насипних, навалювальних та наливних вантажів, що переміщуються через митний кордон України річковим, морським, залізничним транспортом за періодичними митними деклараціями, а також до товарів, які оформлюються за ВМД після переміщення через митний кордон України за періодичними митними деклараціями.
3. Підприємств, що не є платниками ПДВ.
4. Товарів, що експортуються трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач.
5. Товарів, що підлягають контролю з боку Державної служби експортного контролю.
6. Товарів, що підлягають ліцензуванню.
7. Товарів, що поставляються у рамках міждержавних договорів.
8. Товарів, що використовуються як запаси споживання.
9. Товарів, експорт яких здійснюється за умови реєстрації контрактів.
10. Експортних операцій з товарами, ввезеними на митну територію України для переробки без зміни права власності на такі товари (гр. 37-051/FG00 вивезення готової продукції, виготовленої з давальницької сировини).
Лист Державної митної служби України від 12.06.2008 р. №11/1-27/6527-ЕП (див. у наступних числах «ДК»).
Збільшено вартість поштових послуг
! Громадянам та організаціям
Затверджено нові Граничні тарифи на універсальні послуги поштового зв’язку. Граничні тарифи застосовуються операторами поштового зв’язку та розраховані без урахування податку на додану вартість, який сплачується додатково відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість». Так, за кожне рекомендоване відправлення в межах України (картка, лист, бандероль) понад плату за масу необхідно заплатити:
для організацій — 1,00 грн (за попередніми тарифами це коштувало 0,3 грн), для населення — 0,80 грн (до змін — 0,2 грн). Плата за масу (щодо мінімального поштового відправлення) відтепер становить:
— за простий лист (масою до 20 г включно) — 1,00 грн (раніше — 0,70 грн);
— за просту бандероль (масою до 100 г включно) — 1,45 грн (до змін — 1,00 грн).
Щодо тарифів на пересилання поштових відправлень до країн СНД та інших іноземних держав, то зміни відбулись лише в частині вартості відправлень до країн СНД.
Рішення Національної комісії з питань регулювання зв’язку України від 10.06.2008 р. №1057 чинне з 23.06.2008 р.
Новини підготували Наталія Катеринець, Анна Коваль, «Дебет-Кредит»
Нагляд за трудовими відносинами Життя :: Що нового? Після набрання чинності Законом №877 багато держорганів висловили власну позицію щодо застосування його положень до перевірок, які ними проводяться. Найцікавіше, що саме ті органи, які підпадають під його пряму дію, не визнавали цей Закон. Натомість маємо...
Що нового № 40 (6.10.2008) :: Життя :: Що нового? Увага! З 1 жовтня збільшено розмір прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати Затверджено критерії ризику від діяльності госпсуб’єктів, яка підлягає ліцензуванню НКРЕ Затверджено критерії ризику від провадження госпдіяльності, яка підлягає ветери...
Що нового № 39 (29.9.2008) :: Життя :: Що нового? Затверджено П(С)БО 33 «Витрати на розвідку запасів корисних копалин» Отримання послуг від нерезидента за межами України не обкладається ПДВ Погашення ПДВ шляхом пред’явлення податкового векселя у 2008 році заборонено...