Логін: Пароль: Допомога :: реєстрація :: забув пароль :: персональнi данi :: правила  

 : розширений
 : по класифікатору
 : документів


повідомлення
короткий зміст


Информер УФС (http://ufs.com.ua/)



Діловий тижневик
"КОНТРАКТИ"


№45/2008

Тема номера:
Гривня в тумані :: Як правильно скорочувати персонал :: Де ще дають кредити...


Рейтинги "ГВАРДІЯ"

"Гвардия 500"
Рейтинг самых богатых компаний Украины

Школа бухгалтера № 4 (26.2.2007)
Бухгалтерський облік

Звіт для маленьких

Продовження. Початок див. у «ШБ» № 19, 20, 21, 22, 23/2006 р., 01, 02, 03/2007 р.

Найбільше рядків, в порівнянні з усіма іншими активами та пасивами підприємства, необхідно було у Балансі № 1м для відображення розрахунків з податків і платежів. Це свідчить не тільки про особливу увагу до них, але і про їхню нелогічність і складність.

Пасив балансу

Рядок 430 «Забезпечення майбутніх витрат і цільове фінансування». В процесі визначення змісту цього рядка ми з’ясували, що ні в П(С)БО 25, ні в Спрощеному Плані рахунків по рахунку 47 нічого не сказано щодо відображення страхових резервів (рахунку 49 «Страхові резерви» Плану рахунків). Однак за своїм призначенням страхові резерви найближче саме до певного роду забезпечень і повинні відображатися саме в рядку 480 Балансу № 1м. Повинні, але чи відображаються?

Відповідно до п. 2.4 Розпорядження № 39:

Річна звітність складається страховиком за станом на 31 грудня року, за який подаються дані. Щороку страховик складає документи в обсязі, визначеному для річної фінансової звітності частиною другою статті 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»…

А в другій частині ст. 11 Закону про бухоблік сказано:

Фінансова звітність підприємства (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності та суб’єктів малого підприємництва, визнаних такими відповідно до чинного законодавства) включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів.

Зверніть увагу, що зазначені вимоги Закону про бухолік не поширюються, зокрема, на суб’єкти малого підприємництва. Тим самим дана відповідь на задане запитання. З цієї причини в П(С)БО 25 у визначенні змісту рядка 480 Балансу № 1м нічого не сказано про страхові резерви.

Розділ III. Довгострокові зобов’язання

Так само, як і розділ другий, містить тільки один рядок, код якого 480.

Відповідно до П(С)БО 25 у цьому рядку вказується:

… сума заборгованості підприємства банкам за отримані від них позики, яка не є поточним зобов’язанням, сума довгострокової заборгованості підприємства за зобов’язаннями щодо залучення позикових коштів (крім кредитів банків), на які нараховуються відсотки, та за іншими довгостроковими зобов’язаннями.

Такі зобов’язання відображаються по кредиту 55 рахунку «Інші довгострокові зобов’язання» Спрощеного Плану рахунків. Зазначений рахунок Спрощеного Плану рахунків увібрав у себе майже весь п’ятий клас Плану рахунків1: рахунок 50 «Довгострокові позики», рахунок 51 «Довгострокові векселі видані», рахунок 52 «Довгострокові зобов’язання за облігаціями», рахунок 53 «Довгострокові зобов’язання з оренди» і рахунок 55 «Інші довгострокові зобов’язання». Нагадаємо, що довгострокові зобов’язання відповідно до визначення, даного у П(С)БО 2 «Баланс», — це ті зобов’язання, що не є поточними. А поточні зобов’язання — це:

… зобов’язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу.

Наступний розділ Балансу № 1м їм і присвячений.

1 Рахунок 54 «Відстрочені податкові зобов’язання» Плану рахунків спіткала та сама доля, що і рахунок 17 «Відстрочені податкові активи» Плану рахунків (дивися «ШБ» № 1/2007). Їм не знайшлося місця ні в Спрощеному Плані рахунків, ні в Балансі № 1м.

Розділ IV. Поточні зобов’язання

Рядок 500 «Короткострокові кредити банків». Виходячи з того, що короткострокові кредити банків зазначені в розділі поточних зобов’язань, легко визначити, що їхній строк погашення не повинен перевищувати 12 місяців з дати балансу. Відповідно до П(С)БО 25 у цьому рядку відображається:

… сума поточних зобов’язань підприємства перед банками щодо отриманих від них короткострокових позик. Зобов’язання за кредитами банків наводяться у балансі з урахуванням належної на кінець звітного періоду до сплати суми процентів за їх користування.

Назва рядка, та і вимоги П(С)БО 25, зазначені вище, говорять тільки про банківські кредити (позики). Бухгалтерського рахунку, який би відображав тільки такі пасиви, немає ні в Спрощеному Плані рахунків ні в Плані рахунків. Навіть рахунок 60 «Короткострокові позики» Плану рахунків не повністю відповідає зазначеним вимогам, оскільки два його останніх субрахунки (605 «Прострочені позики в національній валюті» та 606 «Прострочені позики в іноземній валюті») не обов’язково повинні відображати тільки банківські позики. Рахунок 60 Плану рахунків повністю ввійшов у рахунок 68 «Розрахунки за іншими операціями» Спрощеного Плану рахунків, так само, як і ще ряд рахунків Плану рахунків. Так що для визначення суми, що має бути відображена в рядку 500 Балансу № 1м, нам так чи інакше необхідно робити вибірку даних з кредиту рахунку 68 Спрощеного Плану рахунків. Отже, питання включення або невключення прострочених позик у суму, що вказується в даному рядку, перед нами так чи інакше постане. На думку автора, прострочені банківські (отримані від банків) позики, які відповідно до вимог Плану рахунків відображаються на субрахунках 605 і 606, повинні вказуватися в цьому рядку Балансу № 1м. Підстава для такого висновку наступна.

У П(С)БО 25 (дивися вище цитату) говориться про відображення в цьому рядку отриманих від банків позик і не конкретизується, яких, прострочених або не прострочених. Отже, включаються всі. Що ж стосується прострочених «небанківських» позик (так само, як і не прострочених), то вони повинні відображатися в рядку 610 «Інші поточні зобов’язання».

Рядок 510 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями». Що таке поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями, дає зрозуміти П(С)БО 25, що до такої заборгованості відносить:

… суми зобов’язань, які утворилися як довгострокові, але з дати балансу підлягають погашенню протягом дванадцяти місяців.

У Плані рахунків така заборгованість відображається на окремому рахунку 61, що носить аналогічну назву. У Спрощеному Плані рахунків така заборгованість відображається на рахунку 68, про який ми вже говорили (дивися вище зміст рядка 500). Оскільки і далі нам ще не раз доведеться говорити про цей рахунок, кредитове сальдо якого розбито на чотири рядка Балансу № 1м, то хотілося б зазначити, що без введення субрахунків по цьому рахунку Спрощеного Плану рахунків, які, як мінімум, відповідали б рахункам Плану рахунків, що ввійшли до рахунку 68, складання балансу стає складним.

Рядок 530 «Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги». Заборгованість за товари, роботи і послуги може виникнути тільки перед тими, хто їх поставляє, — перед постачальниками та підрядниками. Розрахунки з постачальниками і підрядниками відображаються в Плані рахунків на рахунку 63, що так і називається «Розрахунки з постачальниками й підрядниками» за виключенням заборгованості, що оформлена векселем. Її облік здійснюється на рахунку 62 «Короткострокові векселі видані» Плану рахунків. За Спрощеним Планом рахунків розрахунки з постачальниками і підрядниками, у тому числі за короткостроковими векселями виданими, відображаються на рахунку 68, як правило, на окремих субрахунках. Якщо таких окремих субрахунків по зазначених розрахунках в обліковій політиці підприємства не визначено, то без вибірки даних по кредитовому сальдо 68 рахунку не обійтися.

Далі в пасиві Балансу № 1м ідуть дані про поточні зобов’язання по розрахунках. Вони розділені на три групи:

1) з бюджетом;

2) зі страхування;

3) з оплати праці.

Кожна з яких указується в окремому рядку.

Рядок 550 «з бюджетом». Відповідно до вимог П(С)БО 25 у цьому рядку відображається:

… заборгованість підприємства за всіма видами платежів до бюджету, включаючи суму податку з працівників підприємства.

Така заборгованість відображається по кредиту рахунку 64 і у Спрощеному Плані рахунків і у Плані рахунків, що і в першому і в другому має ту саму назву «Розрахунки за податками і платежами»1. А от зміст цих рахунків різний. У Спрощеному Плані рахунків по рахунку 64 відображається ще і заборгованість до соціальних фондів і зі страхування майна підприємства і його працівників. Оскільки така заборгованість відображається окремо (у наступному 570 рядку Балансу № 1м), то її необхідно відняти з кредитового сальдо рахунку 64, перш ніж його суму відображати в цьому рядку. Крім цього необхідно відняти кредитове сальдо, що є податковим кредитом.

У Плані рахунків воно відображається на окремому субрахунку 644, що так і називається «Податковий кредит», а в Спрощеному Плані рахунків окремого субрахунку для нього не визначено і тому його необхідно віднімати із загального кредитового сальдо рахунку 64. Сума кредитового сальдо по «податковому кредиту», що ми відняли із кредитового сальдо по рахунку 64 Спрощеного Плану рахунків, відображається в рядку 610 Балансу № 1м, про що прямо зазначено в П(С)БО 25.

1 Дебетове сальдо по рахунку 64 із кредитового не віднімається і відображається в активі балансу в рядку 170 Балансу № 1м (дивися «ШБ» № 1/2007), за виключенням «Податкових зобов’язань», які відображаються в рядку 250 Балансу № 1м (дивися «ШБ» № 3/2007).

Нормативна база

1. П(С)БО 25 – Наказ Мінфіну «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» від 25.02.2000 р. № 39.

2. . Наказ № 87 – Наказ Мінфіну «Про затвердження Положень (стандартів) бухгалтерського обліку» від 31.03.1999 р. № 87.

3. Закон про оподаткування прибутку – Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР.

4. Указ № 727 – Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 р. № 727/98.

5. Постанова № 419 – Постанова КМУ «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності» від 28.02.2000 р. № 419.

6. Спрощений План рахунків – Наказ Мінфіну України «Про затвердження спрощеного Плану рахунків бухобліку» від 19.04.2001 р. № 186.

7. План рахунків – Наказ Мінфіну України «Про затвердження Плану рахунків бухобліку та Інструкції про його застосування» від 30.11.1999 р. № 291.

8. Розпорядження № 39 – Розпорядження Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг України «Про затвердження Порядку складання звітних даних страховиків» від 03.02.2004 р. № 39.

9. Закон про бухоблік – Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV.

10. П(С)БО 2 «Баланс» - Наказ Мінфіну «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» від 25.02.2000 р. № 39.

Далі буде

Костянтин Дигало

версія для друкувідправити поштоюнаписати редактору


Наступна стаття:  На початок статті 



Основні фонди в рахунок дивідендів Частковий перегляд статті (тільки початок)
Податковий облік
Закінчення. Початок див. у «ШБ» № 03/2007 р. В цій статті розглядаються кілька питань щодо придбання і продажу об’єктів основних фондів (далі — ОФ) групи 1, одне з яких стосується видачі основних фондів в рахунок дивідендів. Продаємо ОФ групи 1 в...

В рубриці: 


Відпускні в бухгалтерському обліку Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 24 (16.6.2008) :: Бухгалтерський облік
Тема відображення в обліку операцій з надання відпустки працівникам особливо актуальна у літній період. Тому, як правильно відправити працівника у відпустку, присвячена ця стаття....

Поступка вимоги — цесія і факторинг Частковий перегляд статті (тільки початок)
№ 22 (2.6.2008) :: Бухгалтерський облік
У бухгалтерській практиці все частіше зустрічаються договори переведення боргу і відносно нові для вітчизняного законодавства терміни «цесія» і «факторинг». Про те, що це таке і як операції в межах переведення зобов’язань на третю особу відображаються в б...

0.5358